De-Stiljs-logo

2025 > 08

Sommaren har bestått av arbete för min del. Dazzling valparna växer och mår bra hos sina fina familjer.Dex har hunnit med två valputställningar med matte Katrin där focus har vart glädje och vänja sig vid miljön. Och han har skött sig mycket bra.Valpkurs har han också startat. Även Django och Amber har börjat på valpkurs och ryktet går att det går utmärkt. Vi är så glada över alla rapporter om glada och trygga valpar. 

Sen hände det som vi inte var beredda på,Zoya blev akut dålig och vi åkte till Bagarmossens Djursjukhus där det bestämdes att vår älskade tant fick somna in. Som ni förstår har denna tid vart fruktansvärd och det går inte beskriva hur saknad hon är.
Vi trodde att hon skulle lämna oss redan för ett år sedan men detta år har hon vart pigg och glad,den lyckligaste tiden var nog när hon tog sin roll som mormor till Dzzlingvalparna på största allvar. Hon verkligen älskade dessa små valpisar. Så underbart att se. 
Zoya fick ett fantastiskt sista år och vi är otroligt tacksamma för det.
Denna fantastiska tik,avelstik,mamma,mormor,men först och främst familjemedlem. 
Nu är hon återförenad med Vegas och Fendi ,äter troligtvis pannkakor hela tiden.

Vi har även börjat planera inför vår E-kull där Ebba (C-kullen) är den tilltänkta mamman.Vi letar hane fortfarande,sen ska hon på utställning och det ska göras gentester.
Men ser framemot detta då hon har samma fina mentala egenskaper som sin mamma Iris och mormor Zoya. Så vi har höga förväntningar ,och hoppas detta blir verklighet. 

Kuura och Mini har börjat gå på sök igen efter paus pga värmen Och en massa familjer har fått hem sina älskade katter. De är verkligen imponerande hur de lyckas.

Som vanligt finns det en massa uppdateringar och bilder både på vår FB sida och även på INSTAGRAM. Så in och följ oss för det senaste :)) 


 

Läs hela inlägget »

Arkiv

Senaste nyheter